LEVYNA podnikla výzkumnou expedici na Mauricius
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
Zvýšená prosocialita vyvolaná úžasem z monumentů či ceremonií byla v dřívějších studiích vysvětlována pomocí pocitu umenšení významnosti a potřeb jedince, kdy se člověk cítí být malou součástí větších celků. S důrazem na vliv kulturního kontextu a s využitím behaviorálních měření prosociality autorky a autoři studie otestovali, zda úžas zvyšuje prosocialitu i na vzorku české populace.
Oproti studiím provedeným na populaci USA—založených zejména na hypotetických scénářích—zjistili, že v české populaci úžas prosocialitu snižoval. Opačný efekt může být vysvětlen tím, že úžas v české populaci zvyšoval motivaci trávit čas činnostmi, které jsou pro jedince smysluplné, nikoli předepsanými a monotónními prosociálními úkoly. Výsledky tak naznačují, že emoce úžasu může mít v různých kulturách na lidské chování různé efekty, a doposud dominantní modely vystavěné na základě studií provedených v USA nelze globálně generalizovat.
Článek můžete nalézt na:
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/2153599X.2021.1940254
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
V nové studii publikované v časopise Human Nature byla LEVYNA součástí výzkumného týmu vedeného A.K. Willard, který zkoumal, jak víra v čarodějnictví ovlivňuje sociální normy a chování na Mauriciu. Konkrétně vědci zkoumali, zda je čarodějnictví považováno za motivované závistí a jak tento názor ovlivňuje interakce v komunitě. Výsledky ukazaly, že ačkoli byla obvinění z čarodějnictví běžná, většinou byla směřována na osoby podezřelé z toho, že je jejich jednání motivováno závistí.