Média

2018

5. října
Výzkum úzkosti a ritualizovaného chování je tématem článku „Why cleaning makes some people less anxious” (česky: Proč čištění činí některé lidi méně úzkostnými) ve Vice magazine, čtěte online, zde.

5. října
Rozhovor s Petrem Maňem „Z Bratislavy na Maurícius” v časopise Univerzity Komenského, zde.

4. října
Peter Maňo v relaci TA3 „Za hranicami”. Sledujte zde.

2017

30. října
„Lidé mají předsudky vůči ateistům”  
celý příspěvek v PDF zde.

30. října
„Mučí zvířata a vraždí bezdomovce? Ateisté ve světě čelí předsudkům, Česko není výjimka”  
originální text v lidovky.cz, čtěte online zde.

9. října
"The Anxiety-Busting Properties of Ritual" 
Psychology Today, čtěte online zde

25. září
„Slovenský antropológ skúma na Mauríciu extrémne rituály: Muži si prepichujú telo, jazyk a v koži majú háky”  
čtěte online v Denníku N.

23. srpna
„Religionistka: Náboženská viera nie je garantom vyššej morálnosti a ľudia majú k ateistom predsudky”, čtěte online v DennikN.

23. srpna
„Výzkum: Lidé mají předsudky vůči ateistům. I když jsou sami nevěřící”, čtěte online, na Online.muni.cz

21. srpna
"Global evidence of extreme intuitive moral prejudice against atheists", full list of media coverage, (česky: Studie uskutečněná na globálním vzorku doložila morální předsudky vůči ateistům), souhrn mediálních ohlasů na Altmetric.com, online v angličtině zde.

21. srpna
"Survey Finds Most People Are Biased Against Atheists, Including Atheists", (česky: Studie odhalila, že většina lidí má předsudky vůči ateistům). The Smithsonians, online v angličtině zde

13. srpna
Lidé považují ateisty za méně morální. Myslí si to i samotní ateisté, včetně českých"  Eva Kundtová-Klocová v pořadu české televize, sledujte online.

13. srpna
"Even atheists think that horrendous crimes are probably committed by atheists",(česky: Dokonce i ateisté si myslí, že ateisté jsou schopni páchat hrozné činy)
International Business Times, čtěte v angličtině online.

13. srpna
"Study: People Believe Atheists More Likely to Be Immoral", (česky: Lidé věří, že ateisté jsou pravděpodobně nemorální). Newsmax. Independent. American, čtěte v angličtině online.

13. srpna
"Killers, torturers ...and atheists: why non-believers get a bad rap", (česky: Vrazi, mučitelé ...a ateisté: proč jsou nevěřící neprávem nařčeni?). The Times, čtetě v angličtině online.

13. srpna
"Do we need religion to have good morals? Even atheists think horrific crimes are likely committed by atheists", (česky: Potřebujeme náboženství, abychom byli morální? I ateisté sami si myslí, že hrozné činy jsou zpravidla páchány ateisty). Mail Online. Science & Tech, čtěte v angličtině online.

13. srpna
"Atheists tend to be seen as immoral even by other atheists", (česky: Ateisté jsou vnímaní jak nemorální i samotnými ateisty) The Guardian, čtěte online v angličině zde.

13. srpna
"Atheists believed to be less moral, says study", (česky: O ateistech se věří, že jsou méně morální), BBC News, čtěte online v angličtině zde.

13. srpna
„The Serial Killer Test: Biases Against Atheists Emerge in Study", (česky: Kdo je masový vrah: Studie ukázala předsudky vůči ateistům), The New York Times, čtěte online v angličtině zde.

6. dubna
„Slovenský vědec zkoumal na Mauriciu", Dennik N, čtěte jako PDF, zde.

 

2016

18. července
„Laboratoř, v níž zkoumají náboženství"Lidové noviny (sobota 16. července). Vědci z Masarykovy univerzity novátorsky zjišťují, jak na lidské chování působí víra v bohy, sakrální hudba, polohy těla, 3D předměty a rovněž i bolestivé rituály, čtěte v PDF.

14. července
„Obětování pro rozvoj lidstva”, expertní komentář Radka Kundta v Lidových novinách, read in PDF here.

1. dubna
„Trestající bohové rozvíjejí civilizaci”, výzkumníci Levyna studují drsné rituály a náboženství na Mauriciu. Článek v Lidových novinách, čtěte v PDF.

24. února
"The feeling of being observed increases prosocial behavior", (česky: Pocit, že vás někdo sleduje, navozuje prosociální tendence ve vašem jednání), čtěte online na webu Aarhus University.

17. února
"Keeping an Eye on Human Behavior",(česky: Pozorovat lidské jednání), čtěte původní článek na webu University of Connecticut.

 

2013

24. října
"Zájemci diskutovali o náboženském mozku", Stisk (munimedia.cz), čtěte online zde.

24. října
"Katolíci mají k sobě při mši blíž. Proč, zkoumá brněnská Laboratoř pro experimentální výzkum", Rádio Česko, čtěte online zde.

24. října
"Vědci zkoumají poznatky buddhistů. Meditace prý pomáhá při přemýšlení a může vést k mimotělním zážitkům", Rádio Česko: Czech Broadcasting agency at Rozhlas.cz, čtěte online zde.

15. července
"Extreme rituals promote prosociality", (česky: Extrémní rituály podporují prosociální chování), čtěte v Patheos, zde

20. června
Výzkumníci LEVYNA publikují článek o extrémních rituálech v Psychological Science, čtěte online.

21. května
"Homo Experimentalis: The Place of Experimentation in the Scientific Study of Religion", (česky: Homo experimentalis: Místo kde se religionistika dělá experimentálně),   
Religion Bulletin, čtěte online

24. února
Výzkumná expedice Aarhus University na ostrov Maurícius přitahuje pozornost tamních úřadů. Výzkumníci MINDLab a LEVYNA se setkali s mauricijským ministrem pro vyšší vzdělávání, vědu, výzkum a technologii. 

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info