LEVYNA podnikla výzkumnou expedici na Mauricius
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
V etnografické studii publikované v časopise Religions se D. Xygalatas a P. Maňo zabývali rozdílnými motivacemi vedoucími k rituálním praktikám a jejich souvislostí se socioekonomickým postavením respondentů. Výsledky naznačují, že zatímco lidé s nižším socioekonomickým postavením se ve svých rituálních praktikách zabývají bezprostřednějšími obavami spojenými s materiálním zabezpečením a bezpečím, lidé na druhém konci socioekonomického spektra se zaměřují spíše na naplnění duchovních, sociálních, nebo kulturních potřeb.
Jak souvisí socioekonomické rozdíly s intra-kulturní variabilitou v motivacích pro účast na rituálech mezi mauricijskými hinduisty? V dotazníkové studii s 354 respondenty z různého socioekonomického prostředí se autoři ptali proč lidé vykonávají určité nákladné a méně nákladné náboženské rituály, a co tím mohou získat. Zjistili, že jedinci s nižším postavením jsou primárně motivováni existenčními zájmy, jako je materiální zabezpečení a bezpečí, zatímco jedinci s vyšším postavením zdůrazňovali seberealizaci, duchovní spojení a sociální afirmaci, což odráží abstraktnější zapojení do náboženských praktik, které přesahují bezprostřední materiální zájmy. Studie zdůrazňuje přizpůsobivost rituálních praktik pro splnění různých lidských psychologických, sociálních a duchovních potřeb a podtrhuje dynamickou povahu kultury jako distribuovaného systému.
https://www.mdpi.com/2077-1444/15/12/1562
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
V nové studii publikované v časopise Human Nature byla LEVYNA součástí výzkumného týmu vedeného A.K. Willard, který zkoumal, jak víra v čarodějnictví ovlivňuje sociální normy a chování na Mauriciu. Konkrétně vědci zkoumali, zda je čarodějnictví považováno za motivované závistí a jak tento názor ovlivňuje interakce v komunitě. Výsledky ukazaly, že ačkoli byla obvinění z čarodějnictví běžná, většinou byla směřována na osoby podezřelé z toho, že je jejich jednání motivováno závistí.