LEVYNA podnikla výzkumnou expedici na Mauricius
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
Evoluční přístupy naznačují, že lidé mohou ostatním prostřednictvím kolektivních rituálů komunikovat svůj závazek vůči komunitě a jejím hodnotám. Oproti dřívějším výzkumům, které se soustředily na individuální a kolektivní úrovně rituální signalizace, se výzkumný tým během terénního experimentu na Mauriciu zaměřil na vliv socio-enviromentálních faktorů na typ rituální signalizace.
Na případě tamilského kolektivního rituálu Thaipusam Kavadi výzkumníci zjistili, že rozdíly ve společenském postavení systematicky ovlivňují způsob, jakým lidé rituálně signalizují. Lidé s nižším společenským postavením signalizovali především pomocí tělesné námahy a bolesti (například množství piercingů), zatímco lidé s vyšším společenským postavením signalizovali pomocí většího kavadi (oltáře nesené na ramenou během procesí), které implikuji finanční spíše než tělesné náklady. Výsledky tak ukazují, že sociální hierarchie klade na účastníky rituálů odlišné požadavky, a účastníci dle nich upravují své signalizační strategie.
Článek můžete nalézt na:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090513821000593
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
V nové studii publikované v časopise Human Nature byla LEVYNA součástí výzkumného týmu vedeného A.K. Willard, který zkoumal, jak víra v čarodějnictví ovlivňuje sociální normy a chování na Mauriciu. Konkrétně vědci zkoumali, zda je čarodějnictví považováno za motivované závistí a jak tento názor ovlivňuje interakce v komunitě. Výsledky ukazaly, že ačkoli byla obvinění z čarodějnictví běžná, většinou byla směřována na osoby podezřelé z toho, že je jejich jednání motivováno závistí.