Rituál jako adaptace na úzkost
Martin Lang a Radim Chvaja publikovali ve sborníku The Routledge Handbook of Evolutionary Approaches to Religion kapitolu o vztahu mezi rituálem a úzkostí.
Evoluční přístupy naznačují, že lidé mohou ostatním prostřednictvím kolektivních rituálů komunikovat svůj závazek vůči komunitě a jejím hodnotám. Oproti dřívějším výzkumům, které se soustředily na individuální a kolektivní úrovně rituální signalizace, se výzkumný tým během terénního experimentu na Mauriciu zaměřil na vliv socio-enviromentálních faktorů na typ rituální signalizace.
Na případě tamilského kolektivního rituálu Thaipusam Kavadi výzkumníci zjistili, že rozdíly ve společenském postavení systematicky ovlivňují způsob, jakým lidé rituálně signalizují. Lidé s nižším společenským postavením signalizovali především pomocí tělesné námahy a bolesti (například množství piercingů), zatímco lidé s vyšším společenským postavením signalizovali pomocí většího kavadi (oltáře nesené na ramenou během procesí), které implikuji finanční spíše než tělesné náklady. Výsledky tak ukazují, že sociální hierarchie klade na účastníky rituálů odlišné požadavky, a účastníci dle nich upravují své signalizační strategie.
Článek můžete nalézt na:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090513821000593
Martin Lang a Radim Chvaja publikovali ve sborníku The Routledge Handbook of Evolutionary Approaches to Religion kapitolu o vztahu mezi rituálem a úzkostí.
Martin Lang, Jan Krátký a Dimitris Xygalatas v Scientific Reports publikovali studii o ritualizaci a snižování úzkosti.