Články

2022

18. září

Výzkum vedený Evou Kundtovou Klocovou (společně s Martinem Langem, Peterem Maněm, Radkem Kundtem a Dimitrisem Xygalatasem) na PsyPost, "Sorcery practices linked to selfish behavior and rule-breaking for personal enrichment".

15. srpna
Jana Nenadalová o výzkumu na Deníku N, "Rituály nepomáhají při výběru vhodného partnera jen u pávů, ale také u lidí".

2021

15. září
Výzkum
Martina Langa, Jana Krátkého a Dimitrise Xygalatase zmíněn na BBC v "The surprising power of daily rituals".

7. září
Výzkum vedený Martinem Langem zmíněn na muni.cz. Vědci zkoumali soudržnost lidí při terorismu i přírodní katastrofě

5. září
Výzkum Petera Maňa zmíněn na muni.cz. Zajímavý výzkum: jsou hody na koš vnímané jako úspěšnější po rituálu?

9. února
Výzkum Jany Nenadalové byl zmíněn na NKC - gender a věda a webu FF MU.

12. ledna
Výzkum Martina Langa a Jana Krátkého (spolu s Dimitrisem Xygalatasem) o vlivu rituálu na úzkost byl zmíněn v "Why do humans embrace rituals? Disease and danger may be at the root of the behaviors" na National Geographic.

2020

29. června
Výzkum Martina Langa, Jana Krátkého a Dimitrise Xygalatase o vlivu rituálu na úzkost se objevil v České noviny, Lidové noviny, Česká televize, Seznam Zprávy, Magazín M, Science Daily, Scienmag. Martin Lang rovněž prezentoval výzkum v České televizi.

15. června
Radim Chvaja, Eva Kundtová Klocová, Radek Kundt a Martin Lang a jejich výzkum reagující na pandemii v článku "Koronavirus přinesl do výzkumu na fakultě nové impulzy".

21. května
Výzkum nenáboženských postojů, na kterém se podílejí Eva Kundtová Klocová a Dan Řezníček, v The Conversation, "How non-religious worldviews provide solace in times of crisis".

Leden
LEVYNA a její výzkum na Mauriciu v Týdeníku Rozhlas (2/2020): Jak bolest zoceluje mysl.

2019

3. září
Studie
o efektu extrémních rituálů na psychofyziologické zdraví, na které se podílela LEVYNA, zmíněna na UConn Today, Keele University, Medical Research a eFree News. Rovněž na EurekAlert!, Phys.org, Marginal Revolution, nebo Gerçek Bilim. Radek Kundt o studii rovněž hovořil na Českém rozhlase Plus. O studii napsal Magazín M Masaryovy univerzity, online.

16. května
Martin Lang získal cenu rektora za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 35 let: "Překvapení pro pedela i loučení rektora. Univerzita oslavila Dies academicus" a v tištěné verzi (květen).

5. května
LEVYNA v online verzi univerzitního časopisu Magazín M: "Nebýt trestajících bohů, civilizace by vypadala jinak" a v tištěné verzi (duben).

9. dubna
Výzkum Martina Langa, Jana Krátkého a dalších v TIME: "Americans Are Obsessed With Tidying Up. But There's a Downside to Being Organized".

31. března
Výzkum, na kterém se podílel Martin Lang a Eva Kundtová Klocová, v Denníku N: "V 15 rôznych spoločnostiach skúmali, či viera v moralizujúcich bohov obmedzí podvádzanie ľudí".

15. března
Výzkum, na kterém se podílela LEVYNA, zmíněn v podcastu "Zistili, čo ľudia robili v dávnom Stonehenge" na SME.

13. března
Výzkum, na kterém se podílel Martin Lang a Eva Kundtová Klocová, na Deníku N: "Experiment s černobílou kostkou dokázal, že Bůh, Šiva nebo Burgan umožnili vznik dnešních států".

7. března
Českí vedci boli na Mauríciu, aby skúmali dôveru medzi kresťanmi a hinduistami
v Denníku N.

7. března
Výzkum, na kterém se podílel Martin Lang a Eva Kundtová Klocová, na Daily Mail: "Belief in a 'moralising' god that could punish those who misbehave may have helped diverse groups co-operate as societies grew, study says".

6. března
Výzkum, na kterém se podílel Martin Lang a Eva Kundtová Klocová, v New Scientist"How belief in punitive gods may have helped large societies cooperate".

2018

5. října
Výzkum úzkosti a ritualizovaného chování je tématem článku Why cleaning makes some people less anxious (česky: Proč čištění činí některé lidi méně úzkostnými) ve Vice magazine.

2017

30. října
Lidé mají předsudky vůči ateistům, Lidové noviny (lidovky.cz).

30. října
Mučí zvířata a vraždí bezdomovce? Ateisté ve světě čelí předsudkům, Česko není výjimka, Lidové noviny (lidovky.cz).

9. října
"The Anxiety-Busting Properties of Ritual", Psychology Today.

23. srpna
Religionistka: Náboženská viera nie je garantom vyššej morálnosti a ľudia majú k ateistom predsudky, Denník N.

23. srpna
Výzkum: Lidé mají předsudky vůči ateistům. I když jsou sami nevěřící, Online.muni.cz.

21. srpna
"Global evidence of extreme intuitive moral prejudice against atheists", full list of media coverage, (česky: Studie uskutečněná na globálním vzorku doložila morální předsudky vůči ateistům), souhrn mediálních ohlasů na Altmetric.com.

21. srpna
"Survey Finds Most People Are Biased Against Atheists, Including Atheists", (česky: Studie odhalila, že většina lidí má předsudky vůči ateistům), The Smithsonians.

13. srpna
"Even atheists think that horrendous crimes are probably committed by atheists",(česky: Dokonce i ateisté si myslí, že ateisté jsou schopni páchat hrozné činy), International Business Times.

13. srpna
"Study: People Believe Atheists More Likely to Be Immoral", (česky: Lidé věří, že ateisté jsou pravděpodobně nemorální). Newsmax. Independent. American.

13. srpna
"Killers, torturers ...and atheists: why non-believers get a bad rap", (česky: Vrazi, mučitelé ...a ateisté: proč jsou nevěřící neprávem nařčeni?), The Times.

13. srpna
"Do we need religion to have good morals? Even atheists think horrific crimes are likely committed by atheists", (česky: Potřebujeme náboženství, abychom byli morální? I ateisté sami si myslí, že hrozné činy jsou zpravidla páchány ateisty), Mail Online. Science & Tech.

13. srpna
"Atheists tend to be seen as immoral even by other atheists", (česky: Ateisté jsou vnímaní jak nemorální i samotnými ateisty), The Guardian.

13. srpna
"Atheists believed to be less moral, says study", (česky: O ateistech se věří, že jsou méně morální), BBC News.

13. srpna
The Serial Killer Test: Biases Against Atheists Emerge in Study", (česky: Kdo je masový vrah: Studie ukázala předsudky vůči ateistům), The New York Times.

6. dubna
Slovenský vědec zkoumal na Mauriciu", Denník N.

2016

18. července
Laboratoř, v níž zkoumají náboženství"Lidové noviny (sobota 16. července). Vědci z Masarykovy univerzity novátorsky zjišťují, jak na lidské chování působí víra v bohy, sakrální hudba, polohy těla, 3D předměty a rovněž i bolestivé rituály.

14. července
Obětováni pro rozvoj lidstva”, Lidové noviny. Expertní komentář Radka Kundta.

1. dubna
Trestající bohové rozvíjejí civilizaci, Lidové noviny. Výzkumníci Levyna studují drsné rituály a náboženství na Mauriciu.

24. února
"The feeling of being observed increases prosocial behavior", (česky: Pocit, že vás někdo sleduje, navozuje prosociální tendence ve vašem jednání), web Aarhus University. 

17. února
"Keeping an Eye on Human Behavior",(česky: Pozorovat lidské jednání), web University of Connecticut.

2013

24. října
"Zájemci diskutovali o náboženském mozku", Stisk (munimedia.cz).

24. října
"Katolíci mají k sobě při mši blíž. Proč, zkoumá brněnská Laboratoř pro experimentální výzkum", Rádio Česko: Czech Broadcasting agency at Rozhlas.cz.

24. října
"Vědci zkoumají poznatky buddhistů. Meditace prý pomáhá při přemýšlení a může vést k mimotělním zážitkům", Rádio Česko: Czech Broadcasting agency at Rozhlas.cz.

15. července
"Extreme rituals promote prosociality", (česky: Extrémní rituály podporují prosociální chování), Patheos.

20. června
"Painful and extreme rituals enhance social cohesion and charity", (česky: Bolestivé a extrémní rituály zlepšují sociální soudržnost a dobročinnost), PsyPost.

21. května
"Homo Experimentalis: The Place of Experimentation in the Scientific Study of Religion", (česky: Homo experimentalis: Místo kde se religionistika dělá experimentálně), Religion Bulletin.

21. května 
"Anthropology Review Database - The Burning Saints", monography by Dimitris Xygalatas now reviewed.

24. února
Výzkumná expedice Aarhus University na ostrov Maurícius přitahuje pozornost tamních úřadů. Výzkumníci MINDLab a LEVYNA se setkali s mauricijským ministrem pro vyšší vzdělávání, vědu, výzkum a technologii.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info