LEVYNA podnikla výzkumnou expedici na Mauricius
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
Co se stane, když predikce tzv. teorie fúze identit otestujeme na mezikulturním datasetu?
Právě tuto otázku si položil dr. Ben Purzycki (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Lipsko) a náš Martin Lang ve článku, který právě vyšel v časopise Cognition. K jejímu zodpovězení využili volně dostupný mezikulturní dataset (goo.gl/qvYzX7) zaměřený na ekonomické hry mezi souvěrci. Testovali, zda lidé, jejichž identita je sloučená s jejich náboženskou skupinou, jsou ochotnější obětovat větší obnos mincí, aby obohatili své souvěrce. Zatímco teorie fúze identit predikuje, že lidé budou pro skupinu ochotni vykonat extrémní oběti, Ben s Martinem zjistili, že fúze identit predikuje také méně extrémní formy obětování se v ekonomických hrách, které využívají peníze. Data, kód i preprint jsou volně dostupné na platformě GitHub (goo.gl/4mg6k2). Již nyní se můžete těšit také na další článek, ve kterém využíváme mezikulturní data k testování některých klíčových tvrzení teorie kulturní evoluce náboženství!
Jak je naší dobrou tradicí, členové LEVYNA uskutečnili v květnu 2025 výzkumnou cestu na Mauricius. Letošní mauricijská expedice spojila výzkum s lepším porozuměním místním kulturním tradicím.
V nové studii publikované v časopise Human Nature byla LEVYNA součástí výzkumného týmu vedeného A.K. Willard, který zkoumal, jak víra v čarodějnictví ovlivňuje sociální normy a chování na Mauriciu. Konkrétně vědci zkoumali, zda je čarodějnictví považováno za motivované závistí a jak tento názor ovlivňuje interakce v komunitě. Výsledky ukazaly, že ačkoli byla obvinění z čarodějnictví běžná, většinou byla směřována na osoby podezřelé z toho, že je jejich jednání motivováno závistí.