Ekonomické rozhodování: hormonální determinanty a ritualizované chování
Kód projektu: Economic Decision-Making: Hormonal Determinants and Ritual Behavior MUNI/G/0985/2017
Pozadí
Ritualizované chování vyznačující se zdánlivě stereotypními a rigidními rysy se vyskytuje v různých životních situacích a často bez zjevné pragmatické funkce. Současné poznání dává do souvislosti rituální chování s obdobím zvýšeného psychického stresu a nepředvídatelnosti a identifikuje specifické kognitivní mechanismy, které se s touto budoucí nepředvídatelností a souvisejícím stresem vyrovnávají (např. systém předběžné opatrnosti při nebezpečí Pascala Boyera a Pierra Liénarda). V mnoha kulturách se rituály vyvinuly jako preferované činnosti osobního nebo skupinového typu, o nichž se má za to, že v obdobích stresu nějakým způsobem zajišťují pozitivní tělesné, duševní nebo sociální účinky.
Zvýšená úroveň fyziologického stresu je ovlivněna a doprovázená přirozeně cyklicky se vyskytujícími (tj. hormonálními cykly) nebo situačně se objevujícími hormonálními dysbalancemi. Sledování hormonálních hladin ve stresových situacích a pochopení toho, jak mohou být modulovány prováděním rituálů, je tedy důležité pro lepší pochopení toho, jak se mění chování při stresu. Konkrétně se projekt zaměřuje na zkoumání variability v podstupování rizika a schopnosti plnit psychicky náročné úkoly ve stresových situacích.
Cíle
Současný výzkum zjišťuje, jak hormony ovlivňují individuální rozhodování, například spravedlnost při přidělování peněz, spolupráci, rozhodování v riskantních situacích nebo důvěru ve finančních vztazích nebo podvádění. Například vyšší hladina testosteronu byla spojena s kompetitivnějšími a riskantnějšími ekonomickými strategiemi, zatímco vyšší hladina kortizolu je spojena se sobeckými rozhodnutími.
Abychom lépe porozuměli roli rituálů při ekonomickém rozhodování budeme analyzovat účinky ritualizovaného chování při rozhodování a současně kontrolovat úroveň hladiny stresu. Za tímto účelem jsme sestavili interdisciplinární tým religionistů, ekonomů a neurovědců.
Abychom lépe porozuměli vlivu hormonů na ekonomické rozhodování, měříme rozdíly v hladinách kortizolu, hormonu spojeného se stresem, a zjišťujeme jeho vliv na volbu při ekonomických rozhodovacích úlohách. Kromě toho zkoumáme, zda předepisování ritualizovaných úkonů před stresujícími úkoly může ovlivnit jak výkonnost a ekonomické rozhodování, tak i hladinu stresu.
Abychom dále rozšířili hranice výzkumu se zaměřením na komplexnější hormonální změny, je také cílem projektu využít přirozeně se vyskytující výkyvy hormonálních hladin, jako jsou změny hladin kortizolu nebo progesteronu během menstruačního cyklu.
Publikace:
Ovulační posun, hormonální změny a žádný vliv na motivované rozhodování
Pomocí řízeného laboratorního experimentu zkoumáme účinky ovulačního posunu na významné behaviorální výsledky týkající se. Jak naznačuje evoluční psychologie, tyto výsledky mohou hrát důležitou roli v ekonomickém rozhodování a představují behaviorální aspekty, které se mohou systematicky měnit v průběhu menstruačního cyklu s cílem zvýšit reprodukční úspěch. Naše výsledky neodhalují žádné systematické rozdíly v chování mezi fázemi ovulace a menstruace.
https://www.econ.muni.cz/vyzkum/publikace/prehled/2300025
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167487023000570
Postery:
https://www.levyna.cz/media/3611562/kundtovaklocova_poster.pdf
Vliv ritualizovaného chování na ekonomické rozhodování ve stresu
Studie se snaží prozkoumat vliv kulturních rituálů měřením účinku navyklého ritualizovaného chování při podstupování rizika, kompromisu mezi průzkumem a využíváním a kognitivní výkonnostní úloze. Za tímto účelem jsme navrhli tři speciálně upravené počítačové úlohy vnořené do sofistikovaného laboratorního postupu, kterým předcházelo období věnované habituaci na rituály. Studie je doplněna vhodnými fyziologickými a hormonálními měřeními, která se zabývají individuálními reakcemi na úrovni stresu v čase.