Peter Maňo

Zajímám se o rituály, statusový management a nákladnou signalizaci

V roce 2012 jsem získal titul M.A. na Institutu kognice a kultury na Queen's University v Belfastu. Jsem výzkumným pracovníkem laboratoře experimentální antropologie na Mauriciu (MALEXA) a byl jsem rovněž Fulbright stážistou v laboratoři Experimentální antropologie na University of Connecticut, kde jsem pracoval s Dr. Dimitrisem Xygalatasem. Jsem členem Centra pro kognitivní antropologii na Univerzitě Komenského v Bratislavě, na Katedře sociální antropologie pod vedením Dr. Martina Kanovského.

  V současné době pracuji na evolučních funkcích rituální signalizace; na management socio-ekonomického statusu prostřednictvím rituálu v náboženském společenství; na osobní motivaci k účasti na rituálech; a na zkušenosti sportovních fanouškú ve vysokoškolském basketbalu. Mezi moje antropologické terény patří Mauricius, kde jsem vykonával rozsáhlý terénní výzkum, a USA, kde strávil dva roky shromažďováním dat pomocí experimentálních antropologických metod.

Mé publikace:

2018 Maňo, P​. “Review of Radek Kundt (2016),​ ​Contemporary Evolutionary Theories of Culture and the Study of Religion.Journal of Cognitive Historiography, 3(1-2), 222-226. London and New York: Bloomsbury Academic.

2017 Maňo, P​. “Review of Kathryn T. McClymond (2016), Ritual Gone Wrong: What We Learn from Ritual Disruption, New York, Oxford University Press”, Religion, 48(1), 175-178. Abingdon: Taylor & Francis Group.

2017 Xygalatas, D., Kotherová, S., Maňo, P.​, Kundt, R., Cigán, J., Kundtová Klocová, E., & Lang, M. Big Gods in Small Places: The Random Allocation Game in Mauritius. Religion, Brain & Behavior, 8(2), 243-261. Abingdon: Taylor & Francis Group.

2016 Xygalatas, D., Kundtová Klocová, E., Cigán, J., Kundt, R., Maňo, P​., Kotherová, S., Mitkidis, P., Wallot, S. & Kanovsky, M. Location, location, location: Effects of cross-religious primes on prosocial behaviour. International Journal for the Psychology of Religion, 26(4), 3014-319. Abingdon:Taylor & Francis Group.

2014 Jerotijevič, D., Maňo, P.Rituál a mysl: Kognitivní a evoluční teorie rituálu. Pantheon, 9(1), 139-166. Pardubice: Univerzita Pardubice.

2014 Maňo P.Rituály ako nákladné signály: Experimentálna antropológia a jej využitie pri zbere dát na Mauríciu. Speculum, 6(3), 22-33. Bratislava: Slovenská asociácia sociálnej antropológie.

2012 Maňo, P​. Medzikultúrny výskum morálnych a náboženských intuícií. In Bužeková, T; Jerotijević, D. Metodologické problémy etnografického výskumu, (pp. 122-131). Brno: Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info